Tawuła czy tawułka – sprawdź różnice

tawula

Choć nazwy roślin określanych mianem tawuł i tawułek są bardzo do siebie podobne, w istocie są to zupełnie inne odmiany. Jakie są główne różnice pomiędzy nimi oraz kiedy warto je sadzić?

Czym są tawuły?

Tawuły (łac. Spiraea) to obficie rosnące krzewy cechujące się obecnością licznych kwiatów. W zależności od rodzaju, kwiaty te mogą być w kolorze białym, różowym albo czerwonym. Jedną z odmian jest tawuła japońska, którą mamy również w naszej ofercie. Jej zaletą jest to, że ma nieduże wymagania jeśli chodzi o glebę, a przy tym jest odporna zarówno na niskie temperatury, jak i na suszę oraz warunki panujące w miastach. Dorasta do około metra wysokości, dlatego też doskonale sprawdza się w małych ogrodach, w których będzie stanowić piękny, dekoracyjny element.

Ciekawą odmianą jest też tawuła Van Houtte’a (łac. Spiraea vanhouttei), która dorasta do około 2,5 m wysokości, a jej czas kwitnienia przypada na maj oraz czerwiec. Roślina ta bardzo dobrze będzie radzić sobie w ogrodach miejskich, a także na stanowiskach zarówno dobrze nasłonecznionych, jak i w półcieniu.

Czym są tawułki?

Tawułki (łac. Astilbe) to natomiast byliny, które należą do roślin skalnicowatych i w sumie jest ich około 20 gatunków. Są to rośliny ozdobne doskonale sprawdzające się w ogrodach, przede wszystkim ze względu na urokliwe kwiatostany przybierające formę kłosów.

W przeciwieństwie do tawuł, tawułki mają nieco większe wymagania jeśli chodzi o podłoże, musi być ono bowiem zdecydowanie bardziej żyzne. Dodatkowo nie tolerują pełnego słońca, dlatego lepiej sadzić je pomiędzy drzewami lub innymi krzewami tak, by promienie nie ogrzewały ich w sposób bezpośredni.

Gdzie najlepiej sadzić tawułki? Z naszej strony polecamy, aby znaleźć dla nich miejsce w bardziej zacienionych miejscach ogrodów, razem z innymi roślinami. Będą stanowić również wspaniałą ozdobę przydomowych skalniaków, zwłaszcza tych oddzielonych od bezpośredniego działania słońca.

Podobna nazwa i zupełnie inne rośliny – z pewnością można tak powiedzieć o tawułach i tawułkach, przy czym obydwa rodzaje doskonale sprawdzą się jako dopełnienie zarówno przydomowych ogrodów, jak i tych miejskich. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem takich roślin, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.