Jak dbać o iglaki?

iglaki

Iglaki będą zdobić twój ogród przez cały rok, a posadzone wzdłuż ogrodzeniowej siatki stworzą szpaler, chroniący twoją posesję przed wzrokiem obcych. Chociaż nie wymagają aż tak skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych jak niektóre krzewy czy drzewa liściaste, także muszą zostać otoczone odpowiednią opieką. Co robić, by cieszyły oko?   

Jak nawozić iglaki?

Iglaki warto nawozić o dwóch porach roku, minimum trzy raz w sezonie:

  • od marca do lipca,
  • od sierpnia do października.

Wiosną, ze względu na  początek okresu wegetacyjnego, rośliny potrzebują dodatkowych mikroelementów, dostarczanych z nawozem granulowanym lub płynnym. Nawozy te także stymulują wzrost iglaków i utrzymują odpowiednie pH gleby. Do pielęgnacji krzewów iglastych dobrze nadają się również nawozy o przedłużonym czasie działania oraz… kompost, bogaty w związki mineralne i poprawiający żyzność gleby. Nawożenie od sierpnia do października z kolei pomoże iglakom przetrwać zimę, dostarczając im potasu oraz fosforu. Pierwiastki te wpływają na mrozoodporność roślin. Unikaj natomiast nawozów z azotem.

Zasady podlewania i ściółkowania krzewów iglastych

Krzewy iglaste podlewa się głównie w okresie ich wzrostu, rzadko, ale obficie. Najkorzystniejsze dla roślin jest podlewanie poranne, na głębokość 10-15 cm. Latem, przy wysokich temperaturach, podlewaj iglaki co dziesięć dni, od czasu do czasu spryskując je wodą. Nie zapomnij o ich podlewaniu również suchą jesienią. Innym zabiegiem pielęgnacyjnym, polecanym w hodowli oferowanych przez nas krzewów i drzew iglastych, jest ich ściółkowanie. Ściółka wokół roślin nawadnia glebę, zmniejsza wahania temperatury, zapobiega rozwojowi chwastów, a także wzbogaca ziemię w próchnicę. Dobrze sprawdzą się kompostowana trzy miesiące wcześniej kora, przekompostowane trociny lub pocięta słoma.

Czy iglaki należy przycinać?

Iglaki przycinaj tylko wtedy, kiedy zależy ci na nadaniu konkretnego kształtu roślinie lub na osiągnięciu przez nią pożądanego rozmiaru; starsze gałęzie raz przycięte nie wypuszczą już pędów. Iglaki takie jak choiny, cisy, cyprysiki, modrzewie, jałowce, żywotniki czy świerki przycinać najlepiej wiosną. Jeśli nie zależy ci na kształcie rośliny, ogranicz się wyłącznie do usuwania uschniętych, przemarzniętych lub uszkodzonych pędów.