Iglaki nie tylko do ogrodu

Iglaki

Iglaki to rośliny, które mogą być jedną z piękniejszych ozdób każdego domu, czy działki. Dzięki temu, że przez cały rok zachowują igły, wzbogacają opustoszałe późną jesienią, zimą i wczesną wiosną ogródki. W lecie ich intensywna zieleń i urozmaicone kształty igieł różnych odmian stanowią zarówno piękne tło dla innych roślin, jak i samodzielne interesujące kompozycje tzw. solitery, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na pracę nad ich modelowaniem.

Każdej zimy przyprószone śniegiem drzewa i krzewy iglaste nadają całej okolicy nieco baśniowego charakteru. Dodatkową zaletą iglaków są ich bardzo cenne cechy użytkowe, które m.in. znacznie ułatwiają pielęgnację ogrodu. Zobaczmy, czym charakteryzują się iglaki i sprawdźmy, jakie gatunki sprawdzą się szczególnie dobrze.

Praktyczne i piękne – dlaczego warto sadzić iglaki?

Uroda iglaków jest bezdyskusyjna. Choć wszyscy miłośnicy ogrodów mają własne gusta, to gatunki iglaste są tak różnorodne, że każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Jedną z ważniejszych cech iglaków jest jednak komfort, jaki wiąże się z posadzeniem ich wokół własnego domu. Za sprawą tego, że iglaki nie opadają jesienią, w ogrodzie mamy znacznie mniej liści do uprzątnięcia. Zwłaszcza w przypadku większej ilości dużych drzew ci, którzy zdecydowali się na hodowlę iglaków, odczują tu znaczną różnicę.

Wielką korzyścią płynącą z decyzji o uprawie iglaków jest to, że wśród gatunków panuje wielkie zróżnicowanie nie tylko kształtu i rodzaju igieł czy odcienia koloru zielonego, w jakim występują, ale również bardzo duża rozpiętość rozmiarów. Wśród iglaków znajdziemy wielki wybór roślin, które nie osiągają dużej wysokości, za to mogą być bardzo rozłożyste. Gatunki płożące znakomicie nadają się do ozdabiania ogrodu, sprawdzają się na wszelkiego rodzaju wzniesieniach oraz jako element popularnych skalniaków. Do odmian, którymi warto się zainteresować, należą rozmaite jałowce, czy kosodrzewina.

Krzewy, drzewa, odmiany ozdobne, czyli iglaki na każdą okazję

Iglaki to również wielki wybór krzewów o umiarkowanej wysokości. Wiele z nich nadaje się do kształtowania, inne sprawdzą się jako żywopłoty czy osłony zapewniające w wybranych miejscach cień i chroniące przed wiatrem. Tego rodzaju rośliny to m.in. rozmaite odmiany świerków, jałowców czy jodeł.

Osoby, które mają wystarczającą ilość miejsca, by na swojej działce mogły posadzić drzewa, również nie mogą narzekać na ilość dostępnych roślin. W wielu ogrodach sadzi się sosny, jodły i świerki, zarówno drzew w odmianach bardzo wysokich, takich jak sosna żółta czy jodła kalifornijska, jak i w niższych, choćby żywotniki lub cisy.

Bardzo ciekawie prezentują się też te, gatunki iglaków, które wyróżniają się barwą igieł albo swoim kształtem, np. różne odmiany świerków kaukaskich. Znakomitą ozdobą ogrodu mogą się okazać również rozmaite pendule, czyli iglaki zwisające lub płaczące. Dostępne są różne odmiany jodeł, cyprysików, jałowców czy modrzewi.

Wielka rozmaitość gatunków iglaków o bardzo odmiennym wyglądzie i rozmiarach daje możliwość zaaranżowania niemal każdej przestrzeni, niezależnie od ilości dostępnego miejsca czy nasłonecznienia.