Naturalny żywopłot z bluszczu zielonego
Osłonięcie się i zachowanie prywatności jest jedną z istotnych potrzeb człowieka. Nic więc dziwnego, że tworząc nowy ogród lub dostosowując już istniejący do własnych oczekiwań, stajemy przed wyzwaniem dotyczącym osłonięcia go przed osobami z zewnątrz i uzyskania prywatnej przestrzeni, niedostępnej dla osób z zewnątrz. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest sadzenie tui, gdyż są to rośliny szybko wzrastające i dające w stosunkowo krótkim czasie oczekiwany efekt. Szukając jednak nieco bardziej oryginalnych rozwiązań, warto sięgnąć do źródeł i wykorzystać zalety innej rośliny, która także szybko wzrasta – bluszczu zielonego.
Zalety bluszczu zielonego
Bluszcz zielony jest rośliną, która może tworzyć naturalny, piękny żywopłot. Rośnie stosunkowo szybko – około 1 m w ciągu roku. Co więcej, znosi temperatury do -20 stopni Celsjusza, co oznacza, że w klimacie umiarkowanym, z zimami nieprzekraczającymi tej temperatury, jest on w stanie zimować. Dzięki czepnym korzeniom może porastać do wysokości nawet 25 metrów, dlatego stworzenie z jego pomocą średniej wysokości ogrodzenia nie stanowi żadnego problemu, tym bardziej że bluszcz nie wymaga stosowania żadnych specjalnych podpór. Jego naturalne predyspozycje sprawiają, że przyczepia się do murów czy ścian.
Warunki dobrego wzrostu
Bluszcz jest rośliną niewymagającą specjalnej pielęgnacji, jednak przed zimą warto zadbać o to, by w dobrym stanie przetrwała ten czas. Warto więc jesienią i w czasie odwilży podlać intensywnie bluszcz, by uniknąć suszy fizjologicznej. Trzeba też pamiętać, że bluszcz nie powinien być intensywnie eksponowany na działanie promieni słonecznych. Najlepiej wzrasta w miejscach zacienionych, o glebie próchniczej i wilgotnej. Wczesną wiosną bluszcz można odżywić nawozem, aby pobudzić jego intensywny wzrost.
Jak zasadzić żywopłot z bluszczu?
Decydując się na zasadzenie żywopłotu z bluszczu, warto zadbać przede wszystkim o najlepszej jakości sadzonki z pewnych źródeł. To gwarancja, że rośliny będą zdrowe i nie przeniosą na inne rośliny bakterii, wirusów czy grzybów. Bluszcz sadzi się w kwietniu lub jesienią – do listopada, pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza i nie są zapowiadane mrozy. Jeśli bluszcz sadzimy wiosną, warto go przyciąć. W przypadku zasadzenia go jesienią przycięcie przeprowadza się dopiero na wiosnę.
Efektowny, zielony i gęsty przez cały rok żywopłot z bluszczu, jest niezwykle wygodnym sposobem na uzyskanie pięknej osłony, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, zważywszy szczególnie na urok takiego rozwiązania.