Jak sadzić tuje? 

Tuje

Popularne w naszym kraju tuje nazywane są także żywotnikami. Jest to rodzaj roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. Uprawia się je jako rośliny ozdobne, które doskonale nadają się do tworzenia gęstych żywopłotów, atrakcyjnych kompozycji wielogatunkowych, ale także spełniają się w roli dekoracyjnych roślin soliterowych.

W zależności od wybranej odmiany tui możemy uzyskać różnorodny efekt wizualny, dzięki czemu krzew ten jest uniwersalny i pasuje do większości współczesnych ogrodów. Żywotniki różnią się między sobą kolorystyką, pokrojem, a także wymiarami. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, jak prawidłowo sadzić żywotniki.

Jak wybrać odpowiednią tuję do swojego ogrodu?

Na samym początku należy zastanowić się, jaki rodzaj żywotnika chcemy kupić. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej odmiany tui, która będzie najlepiej pasować do naszego ogrodu i funkcji, jaką ma w nim pełnić. Zastanówmy się, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć, sadząc tuję w swoim ogrodzie. Dopasujmy jej kolor do innych roślin już w nim rosnących, ustalmy, jaką maksymalną wysokość ma osiągnąć i jaki ma być jej pokrój. Inne odmiany sprawdzą się w roli żywopłotu, a inne będą wymarzonymi soliterami, które szybko staną się prawdziwą ozdobą naszego zielonego zakątka.

Czym kierować się, wybierając odpowiednią sadzonkę?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na konkretną odmianę żywotnika do swojego ogrodu, powinniśmy wybrać odpowiednią sadzonkę w szkółce drzew iglastych. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej pokrój. Zdrowe tuje powinny być ładnie ukształtowane. Ważne jest również dokładne obejrzenie blaszek liściowych, które nie mogą nosić śladów żadnych uszkodzeń spowodowanych przez choroby, szkodniki czy nawozy. Zdrowa sadzonka to podstawa sukcesu uprawy tuj w ogrodzie.

Jak prawidłowo sadzić tuje?

Tuje nie sprawiają większych problemów w uprawie, jeżeli tylko zadba się o właściwy sposób ich sadzenia oraz przygotowanie podłoża. Żywotniki nie lubią gleb piaszczystych oraz ciężkich o wysokim poziomie wód gruntowych. Przed sadzeniem warto zaopatrzyć się w specjalne podłoże pod ozdobne drzewa i krzewy iglaste, które charakteryzuje się odpowiednim pH (od 4,5 do 5,5). Dobrze jest wymieszać taki rodzaj podłoża z wermikulitem, czyli minerałem ilastym, który gromadzi, a następnie powoli oddaje wodę do gleby. Dzięki takiej mieszance tuje będą skutecznie chronione przed niszczycielskim działaniem suszy.

Następnym krokiem jest wykopanie odpowiedniego dołu, w który wsadzimy naszą roślinę. Musi on mieć odpowiednią głębokość, aby tuja mogła się dobrze ukorzenić. Najlepszą metodą jest wykopanie dołu dwa razy głębszego od wysokości karpy korzeniowej sadzonej rośliny. Do dołu wsypujemy przygotowaną wcześniej mieszankę podłoża pod ozdobne drzewa i krzewy iglaste i wermikulitu, a następnie osadzamy w nim karpę korzeniową żywotnika. Ważne jest, aby nasada pędu znajdowała się na wysokości gruntu. Obsypujemy karpę korzeniową resztą podłoża. Dzięki temu zabiegowi rozrastające się korzenie tui trafią na dobre podłoże, które umożliwi jej bujny wzrost.

Po posadzeniu rośliny dokładnie ubijamy ziemię wokół korzenia, a następnie solidnie ją podlewamy. Niezwykle istotne jest regularne nawadnianie świeżo posadzonych tui przez okres pierwszych dwóch do trzech tygodni.