Dwa pomysły na aranżacje ogrodu

aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu to duża przyjemność, która wymaga jednak sporo cierpliwości i samozaparcia. Przed pierwszymi pracami związanymi z zakładaniem ogrodu warto zapoznać się z obowiązującymi stylami, które królują na zielonych powierzchniach. Trzeba też określić jego cel. Czy będzie przeznaczony do zabaw i rekreacji w otoczeniu pięknych, roślinnych dekoracji, czy jednak królować będą użytkowe strefy z licznymi owocami, warzywami i aromatycznymi ziołami, dodającymi kolorowych akcentów estetycznych?

Warzywno-owocowy ogród użytkowy

Decydując się na założenie ogrodu, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, która pozwoli na posadzenie licznych odmian roślin do konsumowania. Dobrze zaprojektowany ogród użytkowy może przynieść użytkownikom wiele korzyści i radości z posiadania. Wśród roślin do ogrodu nie może zabraknąć tych, wydających owoce. Należą do nich takie krzewy jak borówka amerykańska, agrest, aronia, porzeczka i malina. Ich zaletą jest to, że mogą rosnąć w miejscach bardziej zacienionych. W ogrodzie warzywnym nie może zabraknąć pomidorów, sałaty, dyni czy słonecznika zdobiących letni ogród, oraz świeżych ziół i przypraw, takich jak szczypiorek, pietruszka, tymianek, czy lubczyk. Stworzenie ogrodu użytkowego to propozycja wymagająca czasu i poświęcenia, jednak przynosząca wyjątkowo smaczne efekty.

Ozdobny ogród kwiatowo-krzewowy

Wybierając aranżację ogrodu kwiatowego, warto pamiętać o stonowanym tle dla barwnych kompozycji kwiatowych. Doskonale sprawdzą się trawy ozdobne i niewysokie krzewy zielone, takie jak tawuły, krzewuszki, katalpy. Większość gatunków kwiatów wymaga nasłonecznionych terenów, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie warunki sadzenia. Rabaty kwiatowe mogą składać się z różnych gatunków i odmian roślin, wszystko zależy od pożądanego efektu. W ogrodzie ozdobnym pięknie prezentują się hortensje, magnolie, tulipany, róże, słoneczniki, dalie, czy wszelkiego rodzaju rośliny iglaste, które pięknie dopełnią różnokolorowe kompozycje kwiatowe.